Milujeme topení v krbu či v kamnech. Praskající dřevo, teplo a k tomu ta pravá rodinná pohoda. Pokud doma nebo na chalupě topíte dřevem a nevíte, jak následně využít popel, zbystřete.

Dřevěný popel je totiž skvělý pomocník na zahradě. Je plný důležitých minerálů, které do sebe stromy v období růstu dostaly z půdy. Kromě toho má ale i další zajímavá využití v domácnosti.

Skvělý pomocník na zahradě

Dřevěný popel je skvělou náhradou za kupovaná minerální hnojiva. V popelu je zastoupen zejména fosfor, draslík, hořčík a vápník. Fosforu, který rostliny velmi dobře vstřebávají, je v popelu kolem 3 %. Draslíku obsahuje kolem 8 %, hořčíku ca. 5 %, vápníku zhruba 35 %. Dusík se v popelu téměř nevyskytuje.

Pro hnojení je ideální pouze popel ze dřeva. Uhlí a brikety většinou obsahují pojivo, které je pro hnojení nevhodné. Pokud jsou však pouze lisované, a toto pojivo neobsahují (hledejte označení na obalu), potom je pro hnojení můžete využít také.

Které rostlinky popel ocení

Pohnojení popelem je velmi prospěšné pro drobné ovoce, zeleninu, cibule i okrasné rostliny. Rostliny budou zářit krásou a plody vám po sklizni předají látky prospěšné vašemu zdraví. Díky svému vysokému pH se dřevěný popel nehodí k rostlinám, které milují kyselou půdu. Vřesy, azalky či borůvky tedy dřevěným hnojivem rozhodně nehnojte.

 

S popelem na kompost i do vody

Pokud používáte na rostlinky kompost, můžete sypat dřevěný popel přímo do něj. Kompost obsahuje dostatek dusíku a spolu s popelem tvoří ideální prostředek pro hnojení zahrádky.

Pro zalévání zahrady můžete přidat popel do vody, v které je rozpustný. Pokud chcete hnojit zahrádku samotným popelem, použijte na 5 m2 zhruba 1 kg popele.

Při hnojení dřevěným popelem přesně víte, co rostlinkám dáváte a na rozdíl od hnojiv s chemickými přísadami šetříte přírodu. Vždy pracujte pouze se zcela vychladlým popelem.

Popel jako čistič, posyp i pohlcovač zápachu

Možná vás překvapí, že popel může být skvělým pomocníkem při čištění. Hadřík nejprve namočte do vody, následně do popela a pusťte se do práce. Popel si skvěle poradí s leštěním krbového skla, stříbrných příborů i ostatních povrchů. Kde se pro čištění bojíte použít drsnější prostředky, jemný popel odvede svou práci na 100 %.

V zimě můžete popel vyzkoušet i jako posyp na chodník. Pokud potřebujete posypat dlaždičky, sůl i písek jsou pro posyp příliš drsné a mohou dlažbu poškrábat.

Závěrečným tipem, jak efektivně využít popel, je jeho schopnost pohlcování pachů i vlhkosti. Pokud válčíte například se zatuchlým zápachem v garáži či na chalupě, nechte na stole v misce popel. Zanedlouho určitě poznáte rozdíl.

ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti