Dřevěný popel pro zahradu i domácnost

Jak využít popelMilujeme topení v krbu či v kamnech. Praskající dřevo, teplo a k tomu ta pravá rodinná pohoda. Pokud doma nebo na chalupě topíte dřevem a nevíte, jak následně využít popel, zbystřete.

Dřevěný popel je totiž skvělý pomocník na zahradě. Je plný důležitých minerálů, které do sebe stromy v období růstu dostaly z půdy. Kromě toho má ale i další zajímavá využití v domácnosti.

Skvělý pomocník na zahradě

Dřevěný popel je skvělou náhradou za kupovaná minerální hnojiva. V popelu je zastoupen zejména fosfor, draslík a dusík. Fosforu, který rostliny velmi dobře vstřebávají, je v popelu kolem 3 %. Draslíku obsahuje kolem 8 %, vápníku zhruba 35 % a dusík se v popelu téměř nevyskytuje.

Pro hnojení je ideální pouze popel ze dřeva. Uhlí a brikety většinou obsahují pojivo, které je pro hnojení nevhodné. Pokud jsou však pouze lisované, a toto pojivo neobsahují (hledejte označení na obalu), potom je pro hnojení můžete využít také.

Které rostlinky popel ocení?

Pohnojení popelem je velmi prospěšné pro drobné ovoce, zeleninu, cibule i okrasné rostliny. Rostliny budou zářit krásou a plody vám po sklizni předají látky prospěšné vašemu zdraví. Díky svému vysokému pH se dřevěný popel nehodí k rostlinám, které milují kyselou půdu. Vřesy, azalky či borůvky tedy dřevěným hnojivem rozhodně nehnojte.

S popelem na kompost i do vody

Popel jako hnojivoPokud používáte na rostlinky kompost, můžete sypat dřevěný popel přímo do něj. Kompost obsahuje dostatek dusíku a spolu s popelem tvoří ideální prostředek pro hnojení zahrádky.

Pro zalévání zahrady můžete přidat popel do vody, v které je rozpustný. Pokud chcete hnojit zahrádku samotným popelem, použijte na 5 m2 zhruba 1 kg popele.

Při hnojení dřevěným popelem přesně víte, co rostlinkám dáváte a na rozdíl od hnojiv s chemickými přísadami šetříte přírodu. Vždy pracujte pouze se zcela vychladlým popelem.

Popel jako čistič, posyp i pohlcovač zápachu

Možná vás překvapí, že popel může být skvělým pomocníkem při čištění. Hadřík nejprve namočte do vody, následně do popela a pusťte se do práce. Popel si skvěle poradí s leštěním krbového skla, stříbrných příborů i ostatních povrchů. Kde se pro čištění bojíte použít drsnější prostředky, jemný popel odvede svou práci na 100 %.

V zimě můžete popel vyzkoušet i jako posyp na chodník. Pokud potřebujete posypat dlaždičky, sůl i písek jsou pro posyp příliš drsné a mohou dlažbu poškrábat.

Závěrečným tipem, jak efektivně využít popel, je jeho schopnost pohlcování pachů i vlhkosti. Pokud válčíte například se zatuchlým zápachem v garáži či na chalupě, nechte na stole v misce popel. Zanedlouho určitě poznáte rozdíl.


Rychlý kontakt

 272 652 780

Krby & kamna FORTELL s.r.o.
Kamelova 1
10600 Praha 10
(vedle NC Hostivař)

Tel.: 272 652 780
Mob.: 602 391 474
Email:
POZOR! Aktuální otev. dobu
sledujte v záložce kontakty

Montáž krbů Studio (DE)

Klikněte pro zvětšení

Video-montáž krbových kamen HARK (DE)

Klikněte pro zvětšení

Video - montáž Bella Rosa (DE)

Klikněte pro zvětšení

Vítěz německého DTESTU

Vítěz německého D-testu

RSSRSS

Novinky

Krbová kachlová kamna HARK Bella Rosa 21

14.3. 2019
Nové modely krbových kachlových kamen s třístrannými dvířky. Jedná se o moderní kachlové provedení kamen v hranatém tvaru.

Archiv novinek


Instagram_krby-FORTELL Facebook krby-FORTELL Youtube krby-FORTELL Twitter - krby FORTELL

© 2021, Krby Fortell – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑