Čím topit v krbu a krbových kamnech?

Pořídili jste si krb a nyní přemýšlíte, který typ topiva je nejvhodnější? Nehledejte žádné novoty a spolehněte se na léty osvědčené dřevo, které je vysoce výhřevné. Začtěte se pozorně do článku a zjistěte, čím je vhodné topit v krbukrbových kamnech.

Rozdělení dřeva dle tvrdosti

  • Tvrdé dřevo: dub, buk, jasan, javor, jabloň, hrušeň, švestka  
  • Středně tvrdé dřevo: kaštan nebo líska
  • Měkké dřevo: modřín, bříza olše
  • Velmi měkké dřevo: jehličnany jako je smrk, borovice, jedle, ale také topoly, vrby a lípy.

Čím tvrdší dřevo, tím delší doba hoření. Absolutním favoritem je dub, který je výhřevný a hoří pomaleji. Naopak jehličnany jakými jsou smrk i borovice hoří až příliš rychle.

Výhřevnost je důležitou vlastností dřeva

Pořiďte si vlhkoměr Hark za 550,- Kč a hlídejte si vlhkost dřeva.Výhřevnost dřeva se liší v závislosti na druhu, nicméně správně vysušené krbové dřevo by v každém případě mělo dosahovat nejlépe 12-15 % max. 20 % vlhkosti. Aby bylo možné dosáhnout takového výsledku, musí dřevo schnout 2-3 roky. V tomto případě doporučujeme dřevo uskladnit na dobře větraném místě pod přístřeškem. Navíc je dobré si před topením ověřit, zda je dřevo suché. K tomu vám skvěle poslouží vlhkoměr HARK, který je k dostání za 650,- Kč. Stačí zabodnout 2 hroty do dřeva a okamžitě vidíme, jakou má dřevo vlhkost.

Pro který typ dřeva se tedy rozhodnout? 

Dub

Díky tomu, že je dub tvrdý a pevný, tak hoří pomaleji a zároveň má vysokou výhřevnost. Pokud byste takový typ dřeva chtěli skladovat doma, je dobré vědět, že po vyschnutí vydrží zhruba dva roky odolávat všem nežádoucím vlivům.

Ostatní listnáče

Jiné listnaté stromy, mimo dubu, mají měkké dřevo a jejich výhřevnost je nízká. Navíc hoří až příliš rychle. Ovšem bříza nebo ovocné stromy se těší velké oblibě k topení v krbech právě kvůli svému poklidnému hoření.

Jehličnany

Bezesporu velkou výhodou topením jehličnany je jejich pořizovací cena, která je oproti listnáčům nižší. Nevýhodou je fakt, že smrk a borovice díky svému velmi měkkému dřevu hoří příliš rychle na to, aby vyprodukovaly odpovídající teplo. Dalším mínus pro jehličnany je množství pryskyřice, která způsobuje při topení vystřelování uhlíků a také větší zanášení komínů oproti jiným dřevinám.

Nechcete topit dřevem? Vyzkoušejte brikety

Nevhodnou alternativou dřeva jsou dřevotřísky, překližky a parkety.

Alternativou ke dřevu jsou ekologické dřevěné brikety lisované z čistých dřevěných pilin, tedy brikety očištěné od lepidel a jiných nežádoucích látek. Správné brikety do moderních krbů by měly být lisované mechanicky za vysokého tlaku. Ověřte si u vašeho prodejce, zda tomu tak je.

V krbech či krbových kamnech můžete topit i briketami, které jsou ekologické.krbechkrbových kamnech HARK můžeme bez problémů topit jak dřevěnými, tak hnědouhelnými briketami. Hoření nevypadá sice tak pěkně jako u dřeva, ale co do výhřevnosti jsou na tom stejně, ne-li lépe.

Na otázku čim topit v krbu a krbových kamnech jste již odpověď dostali. A víte jak správně zatopit v krbu a krbových kamnech? Začtete se i do dalšího článku plného užitečných rad a naučte se topit krok za krokem.

Poradíme vám, kterým dřevem efektivně topit v krbech HARK. Kontaktujte nás!

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.


Rychlý kontakt

 272 652 780

Krby & kamna FORTELL s.r.o.
Kamelova 1
10600 Praha 10
(vedle NC Hostivař)

Tel.: 272 652 780
Mob.: 602 391 474
Email:
POZOR! Aktuální otev. dobu
sledujte v záložce kontakty

Montáž krbů Studio (DE)

Klikněte pro zvětšení

Video-montáž krbových kamen HARK (DE)

Klikněte pro zvětšení

Video - montáž Bella Rosa (DE)

Klikněte pro zvětšení

Vítěz německého DTESTU

Vítěz německého D-testu

RSSRSS

Novinky

Krbová kachlová kamna HARK Bella Rosa 21

14.3. 2019
Nové modely krbových kachlových kamen s třístrannými dvířky. Jedná se o moderní kachlové provedení kamen v hranatém tvaru.

Archiv novinek


Instagram_krby-FORTELL Facebook krby-FORTELL Youtube krby-FORTELL Twitter - krby FORTELL

© 2021, Krby Fortell – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑