Upravit stránku

Krbové obestavby

Bohužel i dnes mnoho "krbařských" firem používá pro své stavby krbů materiály, které do krbu vůbec dle ČSN nepatří. A proč to dělají? Někteří nevědomky a někteří z důvodu ceny, jelikož žáruvzdorné materiály mají samozřejmě několikanásobně větší cenu než běžné, typu Ytong, Hebel, sádrokarton a jiné.

Pórobetonové tvarovky jsou pro stavbu krbu nevhodné.  Nevydrží dlouhodobé tepelné namáhání. Při použití pórobetonu nesmí teplota  uvnitř krbu překročit 52°C. To je kolem krbové vložky a v komoře krbu nemožné.
Sádrokarton nepoužívejte pro stavbu krbu a to ani sádrokarton protipožární! Protipožární sádrokarton dokáže odolávat delší čas ohni, než dojde k prostupu ohně. Nevydrží však stálé tepelné namáhání.

Doporučujeme si předem ověřit, z jakého materiálu Váš kamnář bude obezdívku krbu stavět. Při výběru bude také záležet, zda chcete mít obezdívku krbu akumulační nebo izolační.

Akumulační desky např. BRULAfit s grafitem nebo HARK Studioserie
Standardní desky např. Liaporové s keramzitem
Izolační desky např. Silca, Promasil

Izolační desky na krby

Krb s krbovou vložkou má uvnitř obestavby cca. 350°C. Proto jsou nevhodné izolační desky typu minerálních vat s hliníkovým polepem. Ty jsou lepeny lepidlem, které se odpařuje a následně zapáchá. Fólie se odlupuje a dochází k uvolňování Izolace Promasilvelmi nežádoucích zdraví škodlivých látek!

Naopak velmi vhodné jsou izolace na bázi kalcium-silikátu např. Promasil 950 KS. Promasil je speciálně vyvinutý izolační materiál pro stavbu krbů a kachlových kamen.

Mezi hlavní výhody izolace pro krby a kachlová kamna Promasil patří:

  • hygienická a ekologická nezávadnost
  • nízká tepelná vodivost
  • dobrá opracovatelnost
  • přesné rozměry
  • dobrá mechanická pevnost
  • nízká akumulace tepla
  • malá tloušťka izolační vrstvy
  • absence organických pojiv

Ukázka špatně postaveného krbu a špatně zvolené materiály pro obložení krbu

1

Je sice použitá kvalitní krbová vložka HARK, ale velmi neodborně obestavena. Materiál na obložení krbu je použitý Ytong "prokládaný" sádrokartonem a lepený standardním lepidlem. Toto je pouze malý výčet chyb, kterých se zde stavitel dopustil!

Závěrem

Doporučujeme svěřit stavbu krbu odborníkům.   Málokterá stavební firma má odborné znalosti, které se musí neustále s vývojem techniky a materiálů spojených se stavbou krbů získávat.
Bohužel, to co na první pohled vypadá, jako dobrá investice do krbu (za méně peněz budu mít stejný krb, jako nabízí odborná firma) se později projeví, jako špatná investice. Oprava špatně postaveného krbu, nakonec vyjde mnohem dráž a to nemluvíme o dalších starostech navíc.

Zde platí dvojnásobně přísloví: “Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci."

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti