Výběr obložení krbu resp. jeho design je individuální záležitost. Každému se líbí něco jiného, každý z nás má jiné představy a interiér. Někteří preferují moderní krby, jiní zase mramorové krby či pískovcová provedení.

Podívejte se na základní rady, na co si dát při přípravě pozor. Nebudete muset dodatečně řešit problémy, kterým lze předejít.

Příprava podlahy pro krb

Jedna z důležitých věcí stavební přípravy je nosnost podlahy a její skladba. Pokud budete stavět krb v patře nebo je místnost podsklepena, tak musíte zajistit "únosnost" podlahy. Doporučujeme se poradit se statikem. Pod krbem také musí být pevný betonový základ, bez izolací typu polystyren a podlahového topení.

Úprava podlahy s pohyblivým a pevným základem (podlahové topení)

Nejlepší řešení je odstranění nepevného základu (např. anhydrid) v místě spojení s pevným základem (např. beton) a vytvoření nivelační spáry, která probíhá až k horní hraně hotové podlahy, takže např. až ke krytině. U pevného základu nemusí být deska pro rozložení váhy a otočné vzpěry.

Pokud je odstranění nepevného (plovoucího) základu nemožné, použijí se výškově nastavitelné otočné vzpěry a ocelová deska pro rozložení váhy, aby se váha krbu přenesla až na betonovou desku. Tyto otočné vzpěry by měly být pokud možno umístěny v místě nožiček krbové vložky.

Pod krbem nikdy nenecháváme samotný beton, který "sprašuje". Ideální je konečná povrchová úprava dlažba!

Pro otočné vzpěry je třeba vytvořit v nepevném základu vývrty s průměrem 50 mm. Díra vývrtu musí být řádně vyčištěna (vysáta), aby vzpěry stály na čistém betonu a ne na pilinách z vrtání! Otočné vzpěry je třeba vycentrovat tak, aby nosný talíř ležel ca. 2-5 mm přes vrstvu hotové podlahy a šrouby měly přímý kontakt s betonovým základem.

V případě přítomnosti podlahového topení smí být vrtána pouze vrchní vrstva. Zbytek musí být opatrně ručně "vydlabán", aby se zabránilo případnému poškození vedení podlahového topení. Navíc se potom do děr usadí izolační trubky (MOESDISO), aby se vyrovnaly roztažné pohyby nepevného (plovoucího) základu.

Ukázky řešení podlahy pod krbem nebo kachlovými kamny:

  • Úprava podlahy s pohyblivým a pevným základem
  • Úprava podlahy s pohyblivým základem bez podlahového topení
  • Úprava podlahy s pohyblivým základem a podlahovým topením
ANCHOR_TOP_TITLE

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti