Upravit stránku

Při výběru krbu je nutné si odpovědět na otázky, jak často budete krbovou vložkou topit a jak velký prostor chcete vytápět. To je velmi důležité, protože některé krbové vložky můžeme použít pro příležitostné topení (třeba 1 měsíčně) a jiné se vyplatí pro každodenní topení.

Podle čeho vybírat krbovou vložku:

Pokud budete topit pouze příležitostně, tak můžete vybrat krbovou vložku z levnějších variant. Nižší účinnost spalování vám vynahradí příznivější cenou. Vždy se však vyhněte koupi topné vložky v obchodních řetězcích nebo supermarketech. Nekvalitní krbová vložka může mít velmi nízkou životnost, špatné emise a obrovskou spotřebu paliva!

Vyplatí se kupovat krbovou vložku od renomovaných výrobců ze zemí, kde se krbové vložky tradičně používají k vytápění - Německo, Norsko, Dánsko, Kanada, Švýcarsko.

Technologie pro dokonalý zážitek z ohně

Oplach skla krbová vložka Olsberg
Oplach skla krbová vložka Olsberg

Pokud budete topit často (min. 1-3 týdně), tak byste měli nepochybně investovat do kvalitnější krbové vložky. Počáteční investice se vám vrátí s vyšší účinností a životností. Kvalitní krbové vložky navíc mají tzv. oplach skla, který na rozdíl od levných vložek opravdu funguje. Důležité je přitom fyzicky vidět v krbové vložce vzduchové štěrbiny, kterými proudí předehřátý vzduch zevnitř topeniště na sklo. Pokud tyto vzduchové štěrbiny krbová vložka nemá, hrozí zčernání, přes které ani neuvidíte oheň.

Oplach skla krbová vložka HARK
Oplach skla krbová vložka HARK

Ušetřete s účinnou krbovou vložkou

Pro správný výběr je velmi důležitá účinnost krbové vložky. Čím větší účinnost, tím menší spotřeba paliva. Zákazníci často tomuto údaji nevěnují pozornost a většinou se řídí pouze udávaným výkonem (kW). Ale v dnešních dobře izolovaných interiérech stačí výkon ca. 8-15 kW na celý dům. Není proto nutné kupovat krbovou vložku s velkým výkonem, ale s co nejmenší spotřebou. Dnes by již měl být standard účinnosti krbové vložky nad 70%. Ty kvalitnější pak mají účinnost kolem 80%. Nejlepší krbové vložky (např. HARK ECOplus) mají účinnost 80-89%.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti