Upravit stránku

Jak natřít nebo nabarvit krb?

 

Tato otázka se může zdát na první pohled zvláštní. Krb s omítnutou nástavbou, soklem nebo bočnicemi však můžete natřít téměř vždy. Krásné na tom je, že mu můžete snadno dodat nový vzhled a jiný efekt. Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při natírání krbu.

 

Jaké krby jsou vhodné pro malování?

 

Teoreticky lze natřít jakýkoli krb. Zvláště vhodné jsou omítnuté části nebo betonové povrchy, jako jsou naše systémové krby řady Studioserie. Ty se dodávají ve třech různých povrchových úpravách.

 

  • Základní - betonový povrch je z výroby opatřen odpovídajícím základním nátěrem, na který lze bez problémů nanášet přímou vrstvu barvy.
  • Betonový vzhled - tento speciální vzhled se vytváří vystěrkováním. Tato speciálně připravená směs dodává betonu charakteristické šedé zabarvení. V případě, že chcete mít časem jinou barvu, je zde možné provést i nátěr. Upozornění: jednou natřený vzhled betonu se obtížně obnovuje.
  • Omítnutý povrch - krb může být také omítnutý. V tomto případě je dokonce nutný nátěr.

Přehled všech systémových krbů naleznete zde!

 

Mohu natřít zděný krb?

 

Staré krby jsou často ještě pevně zděné, někdy z pískovce. Tento materiál lze také natírat. Může to však být poměrně časově náročné, protože kameny jsou přirozeně velmi nerovné a pórovitost kamene ne vždy ihned absorbuje barvu.

 

Která barva je vhodná pro nátěr krbu?

 

Pokud je váš krb vhodný k natírání, můžete se pustit do práce. Věnujte pozornost následujícím bodům:

 

  • Základní nátěr - základní nátěr zajistí, že podklad absorbuje méně barvy, takže barva lépe přilne nebo kryje. Zejména u přírodních kamenů dosáhnete lepšího výsledku.
  • Výběr barev - barva musí být tepelně odolná, aby se neodlupovala. Vhodné jsou barvy na minerální bázi. Například silikátová barva nebo křemičitan draselný.
  • Počet nátěrů - četnost následného lakování závisí na krytí zvolené barvy. S tím vám poradí malíř nebo příslušné specializované oddělení v obchodech pro kutily.
Jak natřít krb? Jaká barva je vhodná?
Jak natřít krb? Jaká barva je vhodná?
Krb září v nové kráse!
Krb září v nové kráse!

Další tip! Chcete, aby byl krb barevný?

 

Bílou silikátovou barvu lze poměrně snadno sehnat v obchodech pro kutily. Pokud však chcete, aby byla barevná, musíte ji trochu hledat. Na internetu najdete například také plné a tónovací barvy na minerální nebo silikátové bázi. Nejjednodušší je použít hotové barvy. Někteří výrobci nabízejí minerální interiérové barvy na bázi silikátů v různých odstínech, které se snadno nanáší válečkem nebo štětcem.

Nový nátěr dokáže zázraky a také změní efekt krbu. Pokud jej například vymalujete stejnou barvou jako stěny, ustoupí do místnosti a harmonicky zapadne do celkového obrazu. Výraznou kontrastní barvou ji přesunete do centra dění a zdůrazníte ji jako designový prvek. Stačí pár tahů štětcem a vytvoříte zcela nový pocit prostoru.

 

Krby s kachlovými obklady se nedoporučují malovat.

 

Malování kachlových krbů a kachlových kamen je složitější a někdy problematické. Někdy extrémně hladké povrchy kachlových kamen vyžadují speciální lepicí nátěr ze syntetických materiálů. Vzhledem k tomu, že teplota povrchu krbového obkladu může dosáhnout až 120 °C, může dojít k uvolnění syntetických materiálů z barvy, ne-li k jejímu poškození. Doporučujeme proto opatrnost a nedoporučujeme malovat na vlastní pěst. Je lepší obrátit se na odborného poradce, možná je výměna kachlů.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti