Upravit stránku

Splnili jste si dlouholeté přání a pořídili jste si krb? Tak to se jistě nemůžete dočkat až si v něm zatopíte. Ale víte, jak v něm správně topit? Pozorně se začtěte do našeho článku, dozvíte se, jak správně zatápět v krbových kamnech.

Co je byste měli vědět

 • Základním pravidlem při prvním zatápění je, že v krbu musí být spáleno dostatečné množství paliva s velkým přívodem kyslíku. V praxi to znamená, že musíte topit tak dlouho, dokud topidlo i komín nedosáhnou dostatečné provozní teploty a tahu.
 • Zda je teplota optimální poznáte tak, že například u moderního krbu z šamotového (keramického) obložení dojte při prvním zatopení k přechodnému zčernání topeniště. Během prvního topení se však obložení postupně vrací jeho původní "bílá" barva.
 • Zkontrolujte otevření regulátorů pro přívod primárního i sekundárního vzduchu a otevření zapalovacího zařízení nad dvířky ohniště.

Veškeré moderní krbové vložky, které naleznete v naší nabídce, splňují vysoké nároky na těsnost ohniště a regulaci vzduchu. To zajišťuje vysoce efektivní spalování s velmi vysokým stupněm účinnosti. Vyberte si krbová kamna podle svého gusta. U nás se můžete spolehnout na kvalitu prověřenou dlouhými léty užívání spokojených zákazníků.

Pokud je plynující palivo (např. dřevo) spalováno při nedostatku kyslíku, vznikají v kouři saze a škodlivé látky.

Jak správně zatápět v kamnech (krbu)

 • Poloha polen
  Poloha polen a podpalovače v ohništi topidla.
 • Podpálení polen
  Zapalte podpalovače a uzavřete dvířka ohniště.
 • Polena
  Položte jedno poleno napříč ohništěm, na něj dvě podélně. Mezi horní polena umístěte dva podpalovače.
 • Regulace primární vzduchu
  Ověřte zda je otevřena regulace primárního vzduchu na maximum.
 • Externí přívod
  Otevřete externí přívod vzduchu na maximum.
 • Zatápění příprava
  Na polena navrstvěte větší množství malých naštípaných třísek.
 • První várka paliva
  První várku paliva je nutné nechat kompletně vyhořet, dokud se nevytvoří žhavé uhlí.
 • Zatápěcí regulace
  Zkontrolujte, zda je nad dvířky otevřena zatápěcí regulace (klapka).
 • Regulace sekundárního vzduchu
  Je otevřena regulace sekundárního vzduchu na maximum?
Uvedené množství dřeva a doba ovládání přívodu vzduchu pro hoření představují jen přibližné hodnoty. Optimální množství popř. nejlepší nastavení regulátoru závisí zcela na druhu a vlhkosti dřeva, povětrnostních a místních podmínkách (především tahu komína).

Po vyhoření první várky paliva je váš krb připraven na dlouhodobé topení. Položte dvě polena paralelně ke sklu ohniště a uzavřete dvířka ohniště. Až polena shoří bude v topidle požadovaná provozní teplota. Krbová rukavice Vám zajistí dokonalou ochranu před případným popálením.

Aby bylo topení v krbu či krbových kamnech opravdu bezpečné nezapomeňte uzavřít primární vzduch (vlevo) a spalování ovládejte regulátorem sekundárního vzduchu (vpravo). Také zkontrolujte zda je zatápěcí regulace nad dvířky (klapka) uzavřena.

Tip: Na podpal nepoužívejte noviny, ale kvalitní podpalovače, např. HARK. Zamezíte tím také špinění skla.

Víte, co je to zahlcení a kdy vzniká?

Abyste se naučili správně topit v krbových kamnech či luxusním krbu, je nutné vědět, jak správně otevírat přívod vzduchu a zabránit tzv. zahlcení. To vzniká tehdy, když se palivu odebere příliš mnoho kyslíku. V průběhu topení tak vznikají ve větším množství nespálené, zápalné plyny v ohništi a odkouření.

Zahlcení v praxi

 1. Když přiložíte palivo na žhavé uhlí a současně neotevřete dostatečně přívod vzduchu, palivo na základě žhavého uhlí a žáru zplynuje. A to aniž by bylo zároveň dobře spalováno.
 2. Když později vpustíte vzduch otevřením dvířek zcela dokořán mohou nahromaděné plyny mírně explodovat.

Pokud budete dbát těchto pokynů, můžete si krbu užívat bez starosti. Naučte se správně zatápět v krbu a relaxujte v příjemné atmosféře praskajícího ohně.

Jak správně topit v kamnech HARK - video:

Tip: Vybírání popelu si můžete velmi usnadnit používáním speciálního vysavače na popel

Jak zabránit explozi? Nechte dřevo spalovat při redukovaném kyslíku a hlídejte jasně rozpoznatelný obraz plamene.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti