Upravit stránku

Když topíte dřevem, vaše podzimní a zimní večery doprovází útulné teplo, lehká vůně kouře a praskání kolébající ke spánku. Topení dřevem není přežitek. Pro romantický pohled do plamenů v krbu se rozhoduje mnoho mladých rodin, a to i v novostavbách.Proč topit dřevem? A je něco, co byste měli zvážit, než se pro tento typ paliva rozhodnete? 

Zásady při topení dřevem

 • Nejbližší okolí krbu a kamen opatřete nehořlavým povrchem. Při vypadnutí žhavého uhlíku hrozí požár. Využijte plech, dlažbu, mramor či kámen nebo sklo.
 • Dřevo skladujte v bezpečné vzdálenosti od krbu. Nesmí vzplanout od uhlíků nebo rozpáleného krbu.
 • Topte dobře vysušeným dřevem. Předejdete tím čazení a neustálému čištění skla krbových kamen.
Proč topit dřevem

Je levnější? Ano i ne

Stále víc lidí se vrací k topení dřevem. Má to nejen romantický, ale také pragmatický důvod. Topení dřevem je levnější co se týká materiálu. Ceny plynu a elektřiny dělají vrásky nejednomu z nás. A pomyšlení na účet, který za tyto typy paliva přijde, bývá nepříjemné. Proto se o místo hlásí topení dřevem – tedy levným kusovým dřevem, ekobriketami a peletami.

V závislosti na typu kamen a aktuální ceně dřeva dokážete s tímto typem paliva uspořit až polovinu nákladů oproti plynu a elektřině. Není to však tak pohodlné a je nutné počítat s časem navíc. Dřevo musíte shánět, nakládat a poté udržovat oheň při životě. Za předpokladu, že na to nemáte personál, který by vykonával práci za vás, se musíte připravit na to, že topení dřevem zabere čas.

topení dřevem

Výhody při topení dřevem

 • Je ekologické – při spalování po sobě nenechává zbytečné zplodiny.
 • Je ekonomické – vyjde vás levněji než topení uhlím, elektřinou a plynem. Jde o jedno z mála obnovitelných paliv.
 • Připravené k použití – když si objednáte palivové dřevo, je naštípané a připravené k topení v krbu, kamnech i kotlích. Za předpokladu, že je dobře vyschlé.

Nevýhody topení dřevem

 • Zabere místo – musíte mít prostor, kde dřevo skladovat, ideální je dřevník.
 • Dřevo musí být suché – topení vlhkým dřevem je nejen neekonomické, ale také poškozuje kotel. Proto je nutné, aby bylo dokonale vyschlé.
 • Ruční přikládání – oheň nesmí vyhasnout, musíte se naučit, jak jej co nejefektivněji „přikrmovat“.
 • Údržba krbových kamen – je důležité vybírat popel a umývat sklo.
 • Nejlevnější je na venkově – topení dřevem vyjde nejlevněji na venkově. Dovoz a skladování ve městech zvyšuje náklady.

Tak ano, či ne?

Topení dřevem znamená jej shánět, uskladnit, nechat vyschnout, naštípat, ohlídat topení, vynášet popel a kamna čistit. Když to vše ale děláte s láskou, vrátí se vám to finančně a dřevo se vám odmění i nezaměnitelnou atmosférou, kterou plápolající ohýnek v krbu zanechává.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti