Upravit stránku

Jak čistit krbové sklo a krbová kamna - krb

Krbová kamna by se měla alespoň dvakrát ročně důkladně vyčistit. V závislosti na intenzitě používání by mělo být požadováno i čištění častější. Je důležité vědět, že čištění spotřebiče nespadá do kompetence kominíka, ale provozovatele.

Čištění kouřovodu

V každém kolenu kouřovodu je otvor pro čištění. Uvolněte šroub a vyjměte čistící víčko kouřovodu. Nyní vyčistěte kouřovod v obou směrech. To může být nejlépe provedeno například se speciálním čistícím kartáčem sazí. Dvířka topeniště a ovládací prvky spalovacího vzduchu jsou v tomto případě uzavřena.

Čištění topeniště krbových kamen a krbu

Topeniště je třeba vyčistit od sypkých sazí a popela. Nad topeništěm může být, v závislosti na zařízení, instalováno i několik deflektorů, včetně keramického filtru jemných částí. Na těchto komponentech se také mohou hromadit saze. Opatrně deflektory z topeniště vysuneme a vyčistíme je vhodnými nástroji nebo vysavačem popela. Zbytek spalovací komory a také schránku popelníku lze důkladně vysát vysavačem popela. Neměli byste používat žádné chemické čisticí prostředky, protože mohou poškodit povrch spotřebiče.

Čistění krbového skla

Některé faktory mohou způsobit znečištění skla. To se může stát, např. použitím vlhkého dřeva nebo nedostatečným přívodem spalovacího vzduchu. Sklo může být vyčištěno s neabrazivním čisticím prostředkem nebo pomocí speciálních čisticích prostředků krbového skla. Vezměte prosím na vědomí, že čističe skla jsou agresivní a mohou poškodit lak spotřebiče, stejně jako těsnění. Pokud používáte na čištění skla rozprašovače, počínejte si velmi opatrně. Čistěte sklo pouze za studena!

Čištění korpusu krbových kamen

Zvláště, když nejsou v letních měsících krbová kamna provozována, tak se prach velmi snadno usazuje na povrchu korpusu kamen nebo krbových vložek. Pokud pak budou kamna na podzim opět uvedena do provozu, tak se prach začne "přepalovat". To může vést k zápachu nebo zabarvení na povrchu stěn kamen. Aby se tomu zabránilo, odstraňte před začátkem topné sezóny kachlové nebo kamenné obložení. Následně celý korpus kamen důkladně vysajte vysavačem nebo utřete prachovkou. Obložení po vyčištění vrátíte zpět.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti