Upravit stránku

Pravou domácí pohodu přináší do domácnosti rodinný krb, u kterého se všichni členové rodiny sejdou, povídají si, nasávají příjemné teplo a relaxují pohledem do plamenů ohně. Proto jsou krby v rodinném bydlení stále tolik oblíbené.

Pokud už máte krb v domácnosti postavený, zbývá přemýšlet o obložení. Obložení krbu není pouze příjemným designovým prvkem, ale také má svou praktickou funkci. Pomáhá udržovat teplo, a to i po vyhasnutí krbu. Podíváme se tedy na jednotlivé druhy obložení, jaké jsou jejich hlavní výhody a kam se ideálně hodí.

Jaké obložení krbu zvolit?

Materiály, které pro obložení krbů používáme už od nepaměti, jsou keramické kachle a přírodní kámen. V dnešní době na trhu ale najdeme i další druhy obkladů, například umělý kámen, cihlu, kov, mramor, žulu, pískovec a mastek. Při výběru se snažte zapojit fantazii a představit si výsledný vzhled krbu, nebo raději navštivte odbornou firmu, kde vám jistě rádi s výběrem poradí.

Některé speciální materiály stačí pouze natřít minerální barvou. Krbové obložení má různé vlastnosti, některé má více akumulačních schopností, jiné jsou méně, či více praktičtější na údržbu.

Keramika s bohatou tradicí

Pohled na krb obložený keramikou přináší příjemně hřejivý pocit. Keramické obklady vypadají hezky v každém interiéru a skvěle udržují teplo. Keramika je ekologická, útulná a zároveň cenově dostupná.

Keramické kachle můžete použít svisle i vodorovně, případně oba styly kombinovat a použít kachlové obložení na celý povrch krbu. Kachle i spárovací hmoty jsou dostupné v mnoha barevných odstínech.

Ke slovu se hlásí již zmiňované keramické kachle s bohatou tradicí, které se v dávnějších dobách používaly především na venkově. Pokud chcete své domácnosti nebo chalupě dopřát punc tradice, potom jsou keramické kachle sázkou na jistotu.

Málo kdo však ví, že keramické kachle se dnes používají i v nejmodernějších interiérech. Oblíbené jsou i velkoformátové kachle, ze kterých je možné vyrobit velmi moderní krb.

Vybírat můžete z hladkých i zdobných vzorů kachlů. Glazury (barvy) lze vybírat z matných, lesklých i polomatných. Na našem trhu se dnes nachází více dodavatelů keramických kachlů. Samozřejmě jako v každém oboru se i zde vyskytují méně či více kvalitní výrobky. Pořízení kvalitních kachlů je větší investice, která se ovšem vyplatí, jelikož vám budou sloužit i několik generací.

Přírodní kámen s dlouhou životností

Kamenné obklady jsou stylovým doplňkem krbu, ale občas mohou působit mírně studeným dojmem.

Kámen je skutečně odolný, nehořlavý a má dlouhou životnost. Také je dostupný v různých barevných provedeních, proto můžete vybírat přesně takové kamenné obklady, které si budou nejlépe rozumět s celkovým vzhledem interiéru.

Jako přírodní kameny se nejčastěji používají pískovec, žula nebo mramor. Nejlepší akumulační vlastnosti pro obklad krbu má však mastek, který seženete u některých specializovaných krbařských firem.

Umělý kámen je levnější než pravé kamenné obklady, ale některý díky svému složení nemusí být úplně vhodný pro obložení krbové vložky.

Kovové obložení

Kovové obložení krbu se používá primárně z estetického hlediska. Kov je jedinečný a krb tak získá nenapodobitelný a originální vzhled, který je možný použít pouze do interiéru k tomu uzpůsobenému. Nejčastěji se využívá nerezové provedení, ale setkáváme se i s krby mosaznými nebo s obložením z klasického černého plechu.

Nevýhodou kovového obložení však je, že nemá akumulační schopnosti, jako keramické kachle nebo přírodní kámen.

Ať už si vyberete jakékoliv obklady přesně podle svého vkusu, krby vám vždy do domácnosti vnesou příjemný a hřejivý pocit.

Nahoru

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti